Select Page

Художня гімнастика

Художня гімнастика — це складно-координаційний вид спорту, одна із найбільш видовищних та витончених спортивних дисциплін. Індивідуальні гімнастки або команда із 5 осіб виконують вправи під музичний супровід з одним або кількома предметами: скакалкою, обручем, м’ячем, булавами та стрічкою.

В художній гімнастиці виділяють дві дисципліни: індивідуальні та групові вправи. На змаганнях світового рівня гімнастки в індивідуальному багатоборстві виконують 4 вправи, а також змагаються в окремих видах програми (фінали). Команди у групових вправах виконують 2 композиції у багатоборстві: з одним видом предмету та з двома, а також змагаються у фіналах в окремих видах програми.

 

Художня гімнастика є олімпійським видом спорту. Індивідуальне багатоборство входить до програми ігор чотириріччя з 1984 р., групові вправи — з 1996 р. Загалом розігруються 2 комплекти нагород – виключно багатоборство.

Художня гімнастика відрізняється своєю елегантністю та витонченістю. Характерними елементами цієї дисципліни є плавні й граційні рухи, оберти, рівноваги, стрибки, танцювальні рухи та ін. Також важливою частиною є емоційність та артистизм. Необхідно не тільки технічно правильно виконати всі елементи, але й представити глядачам цілісну гармонійну композицію.

Вправи в художній гімнастиці виконуються під музичний супровід. Композиція може бути як оркестрова, так і з голосом. Суддівська бригада, що оцінює артистичні компоненти, звертає свою увагу на стиль гімнастки, відображення ідеї постановки, емоції та підкреслення музикальних акцентів.

Тривалість індивідуальної вправи – до 1:30 хв., групової – до 2:30 хв

 

Оцінюють виступи гімнасток 2 бригади суддів. Оцінка складається з двох компонентів: складності (D — Difficulty) та виконання (E — Execution). Оцінка за складність (D) отримується шляхом додавання «вартості» усіх елементів тіла (D1 — D2) та складності предмета (D3 — D4). Оцінка за виконання (E) складає 10 балів, від яких протягом виступу гімнастки знімаються бали за артистичні (E1 — E2) та технічні (E3 — E6) помилки.

Найбільшими міжнародними змаганнями з художньої гімнастики є Олімпійські ігри, Всесвітні та Європейські ігри, Чемпіонати світу та Європи, Кубки світу, змагання серії Гран-прі.

У 2004 р. Україна приймала чемпіонат Європи з художньої гімнастики, у 2013 р. — чемпіонат світу. Наступного разу змагання такого рівня пройдуть в Києві у 2020 р. — з 17 по 25 травня столиця прийматиме чемпіонат Європи, на якому будуть розіграні останні ліцензії на Олімпійські ігри 2020 року, які пройдуть у м. Токіо, Японія.

Щорічно у березні в Києві проходить «Кубок Дерюгіної» — найбільший міжнародний турнір з художньої гімнастики в Україні, що бере свій початок з далекого 1992-го року.