Ірина Дерюгіна – про етап Кубку світу у Баку, підготовку до ЧЄ та боротьбу за недопуск росіян до змагань

10.05.2023
Post Photo
Instagram

Головний тренер збірної України з художньої гімнастики розповіла про поточний стан справ команди

Головний тренер збірної України з художньої гімнастики Ірина Дерюгіна в інтерв’ю пресслужбі Української федерації гімнастики підвела підсумки виступу команди на етапі Кубку світу в Баку, розповіла про майбутній чемпіонат Європи, боротьбу з можливим допуском росіян та білорусів до змагань, та «бажання віддати всього себе» спортсменам.

Ірина Іванівна, як би ви оцінили виступ команди на етапі Кубку світу в Баку?

Звичайно, на нас вплинула перерва, яка була пов’язана зі смертю Альбіни Миколаївни, знесло всю команду і всіх тренерів, це пригальмувало процес підготовки адже ніхто не міг нормально функціонувати, в нас випав тиждень підготовки, або навіть і більше.

З іншого боку, це був перший на моїй пам’яті старт Вікторії Онопрієнко, на якому вона виступила максимально спокійно. Вона зробила помилки тільки в стрічці, у всіх трьох видах вона проявила себе стабільно. Такий виступ Віки дуже радує. Що для мене цінне, як для тренера? І Альбіна Миколаївна, і я, скільки б разів не змінювались правила, ми завжди намагались залишити художню гімнастику в її ідеальному вигляді, аби, не дивлячись на будь які правила, у виступах дівчат залишалась краса та витонченість. Наші гімнастки мають дуже гарну школу, мають гарну техніку роботи з предметом, техніку роботи тіла.

В умовах війни в нас на Батьківщині, крім спортивного аспекту існує ще психологічний, адже результату хочеться, проте іноді діти не витримують, їм важко. Ми це розуміємо, і робимо все аби спортсмени почували себе в безпеці, і повністю віддавались на тренуваннях. Наприклад, Поліна Каріка на минулому Кубку світу стала п’ятою, а в Баку їй не вдалось як слід показати себе. Ми розуміємо, що саме в неї не вийшло, і працюємо над цим. Ми посилили вправи, тому поки їй не все вдається робити так, як ми вимагаємо. Проте наразі ми чітко бачимо, що Поліна зробила крок вперед у тренуваннях, і в порівнянні з минулим Кубком світу вона стає краще з кожним днем. Каріка, я вам скажу, це взагалі нереальна гімнастка.

Скажу вам, що хочеться всю душу віддати цим дітям аби вони чогось досягли. Вони люблять гімнастику, для них вона дуже багато значить. Проте в умовах війни це все інакше сприймається, плюс у нас постійно дуже важка дорога на змагання (іноді і по три доби), багато інших моментів. Ось зараз, наприклад, після Кубку світу в Баку всі поїхали до дому готуватись до чемпіонату Європи, а ми залишились в Азербайджані. Ми просто порахували, що в нас 9 днів тренувань випаде через дорогу. Це просто жах.

Радує також те, що в нас дуже гарна команда у групових вправах. З кожними змаганнями в нас йде дуже багато часу на покращення програми, ми постійно підіймаємо рівень складності, артистичної цінності та працюємо над психологічним станом дівчат. Наші груповички відчувають велику відповідальність, адже розуміють, що в них є гарних шанс бути лідерами. Ми наразі тренуємо дві чудові постановки, в розробці яких брав участь увесь тренерський штаб.

Також потрібно розуміти, що виступ на Кубку світу і на звичайному турнірі – це дві великі різниці. Це дуже важливо розуміти. І для мене прикро, що з нами на збір в Баку не поїхала Христина Погранична, яка вважає, що вона ще не готова. А нам хотілось би всіх бачити, адже в нас в складі має бути чотири спортсменки, які виступають у особистих змаганнях, три юніорки і дві команди в групових (дорослі і юніори).

Ви вже сказали, що не від хорошого життя залишились на цей збір в Баку. Розкажіть, як він буде там побудований?

Так, ми будемо готуватись до чемпіонату Європи в Баку, тут дуже гарний зал, умови дуже гарні, ми зробимо все аби команда підготувалась до турніру якомога краще. Президентом місцевої Федерації гімнастики є дружина президента Азербайджану Мехрібан Алієва, тому для цього виду спорту в країні створені всі умови. Ми дуже вдячні Федерації гімнастики Азербайджану за те, що надали нам можливість безкоштовно перебувати та тренуватись в Баку аби якісно підготуватись до змагань.

Ми живемо через дорогу від залу, нам треба тільки трохи пішки пройти і можна тренуватись. Тут і басейн є, і відновлювальні процедури. Для дітей такі умови будуть просто чудовими, адже, ще раз повторюсь, ми не будемо їхати три доби в автобусі перед стартом змагань, що на сьогодні є великою проблемою для будь якого виду спорту. Дуже важко їхати добу автобусом, потім летіти літаком, а потім довго відходити від цього. Проте інших варіантів наразі для наших спортсменів немає, і, повірте, ми вдячні і за це державі, за те, що нас випускають, що дають можливість виступати, і що ми маємо можливість боротись за потрапляння на Олімпіаду, а також за те аби росіяни та білоруси туди не потрапили.

На Кубку світу в Баку було багато країн, ми провели перемовини з представниками багатьох з них, і всі країни взагалі не розуміють, як росіян та білорусів можуть допустити до змагань. В нашому виді спорту виписані чіткі правила для участі у чемпіонаті Європи, чемпіонаті світу, а також для завоювання олімпійської ліцензії. Це порушити просто не можливо. Вони ні по яким параметрам в гімнастиці не можуть пройти на Олімпіаду, ніхто з тих, з ким ми спілкувались з інших країн, не розуміє, що можна придумати аби вони мали шанс відібратись на Ігри.

І до речі, в нас наразі є перша перемога на цьому фронті, адже на чемпіонат Європи в Азербайджані росію та білорусь не допустили, вони там виступати не будуть. Це для нас дуже важливо.

Які у вас очікування від виступу команди на чемпіонаті Європи?

Я очікую, що це буде дуже важкий чемпіонат Європи, проте ми зробимо все від нас залежне аби якісно підготуватись і показати на турнірі свій максимум. Адже найкращі гімнастки і тренери України тут, і ми зробимо все аби порадувати наших вболівальників. Вони в нас найкращі, ми їх дуже любимо, поважаємо і відчуваємо їх підтримку на кожних змаганнях.

Кожна медаль, яку ми завойовуємо, кожна нагорода, яку нам вдається здобути, присвячується нашій рідній Україні, присвячується кожному воїну, який боронить нашу землю, кожному українцю, який постраждав від війни, і кожній дитині, яку ми мотивуємо займатись спортом.