Загальна iнформацiя
Художня гімнастика — це складно-координаційний вид спорту, одна із найбільш видовищних та витончених спортивних дисциплін. Індивідуальні гімнастки або команда із 5 гімнасток виконують вправи під музичний супровід з кількома предметами по черзі: обручем, м’ячем, булавами, стрічкою та скакалкою.
В художній гімнастиці виділяються дві дисципліни: індивідуальні та групові вправи. На змаганнях світового класу індивідуальні гімнастки змагаються в індивідуальному багатоборстві (4 вправи) та в окремих видах програми (фінали). Групові гімнастки змагаються у груповому багатоборстві (2 вправи: з одним видом предмету і з двома видами предмету) і в окремих видах програми (фінали).
Класичне багатоборство в художній гімнастиці є олімпійським видом спорту. Індивідуальне багатоборство входить до програми Олімпійських ігор з 1984 р., багатоборство у групових вправах - з 1996 р.
Художня гімнастика - суто жіночий вид спорту, який відрізняється своєю елегантністю та витонченістю. Характерними елементами цієї гімнастичної дисципліни є плавні й граційні рухи, оберти, рівноваги, стрибки, танцювальні рухи та ін.
Важливою частиною художньої гімнастики є краса, емоційність та артистизм. Необхідно не тільки технічно правильно виконати всі елементи вправи, а й представити глядачам та суддям цілісну гармонійну композицію, в якій є логічна послідовність, зміна ритмів та сюжет.
Вправи в художній гімнастиці виконуються під музичний супровід. Музична композиція повинна пасувати стилю гімнастки, відображати ідею композиції та хореографії, передавати емоції та підкреслювати акценти у виконанні елементів.
Тривалість однієї індивідуальної вправи - 1:30 хв., групової вправи - 2:30 хв.
Результати змагань в художній гімнастиці визначаються суддями. Оцінка складається з двох компонентів: складності (D - Difficulty) та виконання (E - Execution). Оцінка за складність (D) отримується шляхом додавання «вартості» усіх елементів, які виконує гімнастка протягом свого виступу. Оцінка за виконання (E) від початку складає 10 балів, від яких протягом виступу гімнастки знімаються бали за помилки. Ці дві оцінки додаються і становлять остаточну оцінку за виконання вправи.
Найбільшими міжнародними змаганнями з художньої гімнастики є Олімпійські ігри, Всесвітні та Європейські ігри, Чемпіонати світу та Європи, Всесвітня літня Універсіада, Кубки світу, змагання серії Гран-прі.
У 2004 та 2020 рр. Україна приймала чемпіонат Європи з художньої гімнастики, у 2013 р. - чемпіонат світу. Щорічно у березні в Києві проходить «Кубок Дерюгіної» - найбільший міжнародний турнір з художньої гімнастики в Україні. З 1997 р. змагання мають престижний статус Гран-прі.